Unicarriers – dla bezpieczeństwa pracy

Wielokrotnie mają miejsca wypadki, których przyczyną jest brawurowa jazda oraz zły stan techniczny wózka wiodłowego. Nierzadko są to wypadki śmiertelne.

Nissan Forklift/Unicarriers mając świadomość, jak niebezpieczne są to wypadki, stawia bezpieczeństwo operatora oraz osób przebywających w otoczeniu na pierwszym miejscu. Dlatego już na etapie konstruowania, dokłada wszelkich starań w pracę nad elementami zapobiegającym wypadkom oraz elementami ograniczającymi skutki ewentualnego wypadku.

Solidna konstrukcja

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie w projektowaniu wózków widłowych pozwala produkować bezpieczne maszyny. Solinda konstrukcja, wykonana z wysokogatunkowej stali, zapewnia bezpieczeństwo oraz poczucie solidności. Zwiększa to zaufanie operatora wobec sprzętu. Poczucie stabilizacji zapewnia również bezobsługowy mechaniczny ograniczania przechyłów nadwozia zamontowany nad tylna belką. Pomaga on zachować skuteczność ruchu podczas skrętu.

Kolejnym atutem jest projekt kabiny. Został przemyślany tak, aby nie ograniczać widoczności, nawet w nowoczesnych, gęsto zabudowanych magazynach. Nawet ergonomiczne rozmieszczenie sterowników w kabinie jest przemyślane tak, by każdy operator z łatwością się w niej odnalazł.

Systemy bezpieczeństwa

Na straży bezpieczeństwa operatora stoi również elektronika. Skorelowane ze sobą układy elektroniki pokładowej wózka ułatwiają codzienną pracę. Bezpieczeństwo zapewnia system, który w przypadku wystąpienia niebezpiecznej usterki, ogranicza lub wyłącza niektóre funkcje wózka, wyświetlając jej przyczynę na desce rozdzielczej.

Bezpieczeństwo zapewniają również najdrobniejsze elementy tj. pełne oświetlenie robocze, liczne uchwyty oraz poręcze wykonane ze specjalnych materiałów antypoślizgowych .

Nie możemy zapomnieć o w pełni amortyzowanym fotelu  z czujnikiem obecności operatora oraz zapięcia pasa. Jego wysokie ścianki boczne chronią przed wysunięciem się użytkownika w czasie nawet najbardziej gwałtownych zakrętów.

Dodatkowe zabezpieczenia

Oczywistym wyposażeniem dla Nissan/Unicarriers, które musi się znaleźć w każdej jednostce jest: blokada funkcji hydraulicznych masztu, blokada jazdy w przypadku nie wykrycia operatora, sygnalizacja niezaciągnięcia hamulca postojowego, łatwo dostępny wyłącznik awaryjny oraz układ dwóch potencjometrów o zmiennym sygnale w elektrycznym pedale przyspieszania. Ważnym elementem jest też sposób kierowania manetką jazdy, który uniemożliwia niekontrolowany, samoistny ruch wózka w przypadku awarii podzespołów.

Pomimo wielu rozwiązań zabezpieczających przed wypadkami, może do nich dojść z przyczyn niezależnych od producenta jak np. brak konserwacji. Prowadzić on może np. do nagłego pęknięcia łańcuchów lub przewodów hydraulicznych. Nissan/Unicarriers przewidując taką sytuację, zaprojektował maszty z poprzeczkami oraz specjalnymi zaworami w siłownikach, tak, aby w przytoczonej sytuacji, zabezpieczyć operatora oraz osoby postronne.