Budynek magazynowy - wydajna i bezpieczna praca

Jak wiemy, jeden obszar operacji logistycznych może mieć ogromny wpływ na inne. Często jest tak, że poprawiając i optymalizując ten obszar, można zwiększyć wydajność – przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Taka sytuacja może mieć miejsce przy konstrukcji i budowie magazynu. Bez względu na to, jak dobry jest personel oraz używany sprzęt, potrzebujesz dobrej podstawy, aby uzyskiwać najlepsze efekty. Dlatego podczas planowania magazynu zadbaj o bardziej wydajną i bezpieczną pracę.

Podłoże

Pierwszym ważnym obszarem jest podłoże magazynowe, które musi być w stanie wytrzymać obciążenie towarów oraz ruchu pojazdów.

Pojedynczy klocek może nie wytrzymać wielu tonowy nacisku na mały punkt. Dlatego w większości magazynów betonowa podłoga jest standardem. Potrafi wytrzymać co najmniej dwa razy większy ciężar niż asfalt i może być znacznie gładszy. Jest to niezwykle istotne, gdyż nawet małe zagłębienia mogą wpływać na jazdę samochodem, a nawet powodować wypadki w pewnych okolicznościach.

Magazynami, w których tak istotna jest idealnie równa powierzchnia są magazyny wysokiego składowania, w których tolerancja może być mniejsza nić 1,5 mm.

Klimatyzacja

Kolejnym obszarem jest klimatyzacja, która wpływa na wydajność personelu oraz możliwy okres przechowywanie towarów.
Nierównomiernie ogrzewane pomieszczenia sprawiają, że środowisko pracy jest niekomfortowe, co zmniejsza wydajność personelu.

Oświetlenie

Następnym elementem jest oświetlenie. Musi umożliwiać operatora wózków widłowych dokonywanie precyzyjnych ruchów. Kierowcy muszą widzieć, co robią, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę i uniknąć wypadków.
Nowoczesne oświetlenie LED zapewnia dobrą widoczność, a jednocześnie zużywa mało energii elektrycznej. Prawidłowe ustawienie świateł może zapewnić dobrą widoczność bez powodowania oślepienia kierowców.
Do oświetlenia magazynu można również używać naturalnego światła słonecznego, które nic nie kosztuje. Dodatkowo może poprawiać samopoczucie, nastrój i wydajność pracowników. Jednakże to naturalne rozwiązanie nie jest tak niezawodne, jak oświetlenie elektryczne i należy stale dbać o czystość świetlików dla maksymalnego wykorzystania światła.

Natrysk

Czwartym czynnikiem jest system natrysku.

Istnieją jasne zasady dotyczące systemu natrysku: kiedy i jak należy je zainstalować w magazynie. Wymagania różnią się w zależności od rodzaju magazynu, co wiąże się z różnymi kosztami. Warto jednak przestrzegać bezpieczeństwa.

Drzwi i bramy

Ostatnim elementem są drzwi i bramy, które mogą przyspieszyć rozładunek i załadunek lub go wydłużyć w przypadku konieczności ich ciągłego otwierania i zamykania.
Drzwi składane są zazwyczaj używane jako najskuteczniejsze i najbardziej odporne na wpływ warunków atmosferycznych. Co najważniejsze, pozwalają na niemal całkowite wykorzystanie powierzchni, którą zajmują będąc rozłożonymi.