Kupno czy leasing wózka widłowego?

Często przy dużych inwestycjach kapitałowych pojawia się pytanie: „powinniśmy kupić czy wziąć w leasing wózek widłowy?”.

Szukając wózków widłowych na długi czas, obie opcje mają swoje zalety i przynoszą wiele korzyści. To, które rozwiązanie przyniesie ich więcej zależy od charakteru firmy oraz wyzwań, które są przed nią stawiane.

Zakup wózka widłowego

Pierwszą ważną kwestią jest ilość kapitału oraz fakt czy można go przeznaczyć na zakup wózka widłowego. Istotne jest również na ile przewidywalne mają być koszty utrzymania urządzenia. Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę, że wózki widłowe wymagają regularnych przeglądów oraz serwisu. Kupując swój wózek widłowy trzeba o to zadbać wewnątrz firmy lub zatrudniając firmę zewnętrzną.

Kolejnym elementem, który należy wsiąść pod uwagę jest możliwość spadku poziomu wykorzystania wózka widłowego po dłuższym czasie w jednym z obszarów operacyjnych. Należy zastanowić się, czy byłoby możliwe przeniesienie wózka widłowego do obszaru, w którym byłby bardziej użyteczny.

Jeśli firma jest w stanie poradzić sobie z serwisem wózka widłowego oraz jego przeniesieniem na inny obszar operacyjny w sytuacji, gdy wózek widłowy nie jest w pełni wykorzystywany, to lepszym rozwiązaniem jest zakup.

Leasing wózka widłowego

Leasing przynosi większe korzyści w sytuacji, gdy wymagania firmy to:

  • Chęć uwolnienia kapitału na inne zakupy

  • Zarządzanie i utrzymanie floty wózków widłowych ma być tak proste, jak to tylko możliwe

  • Koszty muszą być przewidywalne w długim okresie czasu

  • Chęć dostępu do najnowszego sprzętu, gdy tylko pojawi się na rynku

  • Większa elastyczność w aranżacji floty

Podpisując umowę na leasing można zadbać o usługi serwisowe. Często  przeglądy oraz serwis wózków widłowych jest uwzględniony, przez co jest fakturowany razem z samym kosztem leasingu. Takie rozwiązanie prowadzi do bardziej przewidywalnych kosztów. Jest to niezwykle ważną zaletą, gdyż ogranicza do minimum czas oraz zasoby poświęcane na  prowadzenie własnej floty wózków widłowych.

Sprawdź naszą ofertę na leasing: https://www.flt-service.com.pl/finansowanie/