Jak dbać o baterię wózka widłowego

Jest wiele powodów, dla których coraz więcej osób wybiera elektryczne wózki widłowe. Wysokie ceny paliwa, większa świadomość ekologiczna i ulepszone technologie sprawiły, że elektryczne wózki widłowe stały się oczywistym wyborem dla wielu osób.

Wysokiej jakości elektryczny wózek widłowy może sprawnie pracować przez wiele lat. Może wystąpić jednak przestój w pracy wózka, jeśli akumulator nie jest odpowiednio konserwowany. Nawet przy nowych, zaawansowanych technologicznie wózkach widłowych, bateria stanowi dużą część kosztów – zwykle około 30%. Ich awarie mogą być drogie w naprawie. Dlatego warto ich unikać. Poniżej znajdują się informacje, jak efektywnie i ekonomicznie korzystać z elektrycznych wózków widłowych.

Zaplanuj codzienną pracę wózka widłowego oraz przerwy na ładowanie baterii.

Planując dzień, zawsze planuj przerwy na ładowanie baterii. Zmniejszy to liczbę nieplanowanych postojów oraz poprawi bezpieczeństwo. Optymalny plan ładowania baterii zmniejszy tendencje kierowców do wykonywania pośpiesznych manewrów przy niskim poziomie naładowania akumulatora.  UniCarriers może dobrać baterię, ładowarkę, a nawet system wymiany baterii, który najlepiej pasuje do Twojego planu pracy. Porozmawiaj ze swoim dostawcą o harmonogramie pracy.

Nie używaj baterii, która ma mniej niż 20% mocy.

Akumulator w wózku widłowym nie przypomina baterii smartfonów. Jeśli zostanie całkowicie rozładowany, może dojść do uszkodzenia niektórych ważnych podzespołów, a silnik może nieoczekiwanie ulec awarii. Dodatkowo, gdy poziom naładowania akumulatora jest bardzo niski układ napędowy i hydrauliczny wózka może działać wolniej, co poważnie wpływa na wydajność pracy. Należy upewnić się, że wskaźnik rozładowania akumulatora ma prawidłowe ustawienie dla baterii. Zapytaj dostawcę o to, w jaki sposób może pomóc w wydłużeniu żywotności baterii.

Wózki UniCarriers mają systemy zarządzania akumulatorem, które automatycznie unikają głębokiego rozładowania i wydłużają żywotność baterii.

Sprawdzaj poziom wody

Woda jest absolutnie niezbędna do działania baterii oraz zoptymalizowania jej czasu pracy. Należy pamiętać o utrzymaniu jej odpowiedniego poziomu. W czasie pracy wózka widłowego spada poziom wody, co może skutkować wystawieniem płyty baterii na działanie powietrza – powoduje to utlenienie materiału aktywnego na jej powierzchni. To z kolei powoduje jej wysuszenie i kruchość, co może spowodować trwałe uszkodzenia. Z tego powodu ważne jest, aby okresowo dolewać wodę destylowaną do baterii – zwykle co 5 lub 10 ładowań. Należy pamiętać, by nie przekroczyć znaku poziomu wody. Przelanie baterii również może spowodować jej uszkodzenie. Ważne jest by wodę dolewać zawsze po naładowaniu baterii, nigdy wcześniej.
UniCarriers oferuje baterie o niskim poziomie konserwacji. Wystarczy, że są sprawdzane co 60 ładowań lub mniej więcej co 8 tygodni. Alarm poziomu wody jest opcjonalnym dodatkiem na tych akumulatorach. Przypomina, gdy zapomnisz przez długi okres czasu sprawdzać poziom wody.

Uważaj z szybkimi cyklami ładowania

Skrócenie przestojów o 10% przy szybkim ładowaniu może wydawać się atrakcyjne, ale może mieć swoją cenę. Chociaż wszystkie systemy akumulatorowe mogą być ładowane szybko, ciepło generowane podczas ładowania może wpłynąć na żywotność akumulatorów ołowiowych, powszechnie spotykanych w wózkach widłowych. Akumulatory litowe i niklowe mogą również podlegać wpływom, ale nie w takim samym stopniu. Szybkie cykle ładowania idealnie nadają się do sytuacji awaryjnych, gdy dłuższy czas przestoju jest niedopuszczalny. Nie powinny one stanowić jednak Twojego podstawowego rozwiązania.
Zapytaj swojego dostawcę i upewnij się, że masz odpowiednią technologię baterii, aby korzystać z szybkich cykli ładowania.

Baterie i ich konserwacja mogą stanowić duże koszty. Przestrzeganie tych wskazówek może pomóc w ich obniżeniu. Skontaktuj się z naszym doradcą i dobierz wózek spełniający Twoje oczekiwania: https://www.flt-service.com.pl