Wydajność pracy operatora - jak ją zwiększyć?

Obsługa wózków widłowych to wymagająca praca. Z wiązany z nią stres może obciążać operatorów. W rezultacie może wpływać na dyskomfort pracy, podatność na urazy oraz efektywność. Zmniejszenie produktywności wpływa natomiast na inne obszary pracy firmy.

Na szczęście, można znacznie ułatwić pracę operatorom.  Dzięki ergonomicznemu projektowi wózka widłowego praca staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. To w rezultacie zwiększa wydajność pracy operatora. Przyjrzyjmy się obszarom ryzyka. Sprawdźmy jak ergonomiczny wózek radzi sobie z tymi trudnościami.

Wibracje

Drgania, których może doświadczać operator podczas jazdy wózkiem widłowym mogą być niebezpieczne. Wpływają na całe ciało. Wykazano, że mniejsze bóle pleców występują u operatorów siedzących. Dodatkowym rozwiązaniem jest dobra jakość zawieszenia fotela. Zmniejszenie prędkości jazdy również zmniejsza szkodliwy wpływ drgań. Jednak, jednym z najważniejszych czynników jest powierzchnia. Nierówne podłoże powoduje największe wibracje. W rezultacie negatywnie wpływa na wydajność pracy operatorów.

Ergonomiczny wózek widłowy to doskonały wybór. Warto jednak, zadbać również o powierzchnię pracy.

Ciągłe ruchy

UniCarriers i Uniwersytet Techniczny w Chalmers w Goeteborgu przeprowadzili badania. Wykazały one, że kierowcy wózków widłowych obracają głową ponad 1000 razy na godzinę. Dodatkowo wykonują 2000 ruchów ramion w tym samym okresie. Biorąc pod uwagę dzienny czas pracy operatora, ilość ruchów może znacznie wpływać na organizm. Negatywny wpływ będzie widoczny zwłaszcza przy źle zaprojektowanym urządzeniu. Ergonomiczny wózek widłowy ograniczy ilość ruchów. Zmniejszy tym samym ryzyko urazów.

Nienaturalna postawa

Długa praca operatora wózków widłowych w nienaturalnej pozycji ciała jest trudna. Może prowadzić do urazów mięśni oraz stawów. Nawet lekkie, jednak wielokrotnie powtarzane sięganie do kierownicy może mieć negatywne skutki dla mięśni ramion.

Ergonomicznie zaprojektowany wózek widłowy powinien umożliwiać operatorowi pracę w naturalnej pozycji ciała. W konsekwencji zapobiega urazą mięśni kierowcy. Dodatkowo zmniejsza zmęczenie, co w rezultacie zwiększa wydajność pracy operatora.

Widoczność

Słaba widoczność może generować dwa podstawowe problemy. Po pierwsze, zwiększa ryzyko kolizji i wypadków. Badania pokazują, że jedna trzecia wszystkich stłuczek z udziałem wózków widłowych występuje podczas cofania. Ile z nich można by uniknąć zwiększając kierowcy widoczność?

Drugim problemem jest wychylanie się operatorów w celu zwiększenia pola widoczności. To również może doprowadzić do kolizji. Dodatkowo, stanowi ryzyko urazu związanych z przeciążeniem mięśni po dłuższym upływie czasu.

Ergonomiczny wózek widłowy zapewnia lepszą widoczność. Zwiększa tym samym bezpieczeństwo i wydajność pracy operatora.

Poznaj ofertę wózków UniCarriers i zwiększ wydajność pracy operatorów w swojej firmie

https://www.flt-service.com.pl