Wewnątrz prawdziwej chłodni: Jak działają wózki widłowe w temperaturze -24 ° C

Magazyny chłodnicze to ekstremalne środowiska, ale stanowią one absolutnie niezbędną część nowoczesnego łańcucha dostaw. Bez tych wyspecjalizowanych magazynów, w których temperatury mogą spaść nawet o kilkadziesiąt stopni poniżej zera, niemożliwe byłoby przechowywanie i dystrybucja zamrożonych towarów. Nawet chłodnie magazynowe, które działają w znacznie cieplejszych (ale wciąż zimnych) temperaturach, są niezbędne do dostarczania łatwo psujących się towarów.

Wózki widłowe są tutaj niezbędne, podobnie jak w przypadku większości innych operacji związanych z transportem materiałów, ale obsługa tych środowisk nie jest łatwa. Jak więc zarządzają nimi firmy je obsługujące? Każdy przypadek jest inny, jednak można zauważyć trzy główne czynniki:

Niezawodność i dobra obsługa

Niestety, nie można wykluczyć wszystkich awarii w tych trudnych warunkach pracy. Liczy się jednak to, jak wózek widłowy szybko staje się znowu gotowa do pracy. W związku z tym, ważną kwestią jest dobra umowa serwisowa. Bez niej trudno byłoby osiągnąć przyzwoitą wydajność i produktywność.

Gęstość przechowywania

Koszty eksploatacji w chłodni są znacznie wyższe niż w standardowych magazynach zewnętrznych. Cały sprzęt i energia elektryczna potrzebna do utrzymania temperatury nie są tanie. Dlatego ważne jest gęste przechowywanie – mniejsza chłodnia, która efektywnie wykorzystuje dostępną przestrzeń, jest tańszy w eksploatacji. W przypadku Chiltern stosuje się wysokie, podwójnie głębokie regały i zapewnia wysoką gęstość składowania przy zachowaniu wysokiej selektywności (łatwość dostępu do palet).

Specjalny projekt wózka widłowego

Chcąc wykorzystywać wózek widłowy w chłodni, należy liczyć się z problemami technicznymi w przypadku standardowych wózków widłowych. W tak niskich temperaturach żywotność akumulatora jest mniejsza, komponenty mechaniczne ulegają awarii, a nawet stal może stać się bardziej krucha. Współpracując z dostawcą, operatorzy chłodni przeciwdziałają temu dzięki specjalnie przystosowanym wózkom widłowym. Rzeczy takie jak specjalne płyny hydrauliczne, które są odporne na zagęszczanie w niskich temperaturach, mogą zapewnić niezawodność do akceptowalnego poziomu.

Konieczne mogą być większe zmiany. Przykładem jest firma Chiltern. Potrzebowała ona wózków widłowych o podwójnych głębokościach, o dużej pojemności i wysokości 11,2 metra, aby móc pracować z ich systemem magazynowania o dużej gęstości. Żaden producent nie spełniał tych wymagań standardowymi wózkami widłowymi. Jednak specjalny dział projektowy UniCarriers zdołał stworzyć dwa wózki wysokiego składowania, które doskonale spełniły wymagania. W ekstremalnych temperaturach potrzebne są nadzwyczajne rozwiązania.

Skontaktuj się z naszym doradcą i dobierz wózek spełniający Twoje oczekiwania: https://www.flt-service.com.pl